Harun Esener Kimdir? (Uzun Versiyon)

Harun Esener
Firma Sahibi, BT & Yönetim Danışmanı, İş Geliştirici, Mentor, Girişimci

1979 senesinin bir bahar gününde öğretmen bir anne babanın ilk çocuğu olarak Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Erzincan’da doğdum.

Çocukluk yıllarım Erzincan’ın eski adıyla Cimin yeni adıyla Üzümlü ilçesinde geçti. İlkokul 3.sınıfa kadar Üzümlü İlkokulu’nda okudum. Sonra ailemin tayini şehir merkezine çıktı ve taşındık, 4. ve 5.sınıfları şehir merkezinde Ziya Gökalp İlkokulu’nda okudum.

Bizim zamanımızda ilkokuldan sonra “Anadolu Liselerine Giriş Sınavı” diye bir sınav vardı ve ben de o sınava girerek ortaokulu Erzincan Anadolu Lisesi’nde okumaya hak kazandım. Erzincan Anadolu Lisesi’nde gerçekten çok kaliteli bir eğitim veriliyordu ve mezunları çok iyi yerler kazanıyorlardı.

Ortaokul yılları çok hızlı ve güzel geçmiş artık lise çağım gelmişti. Fen lisesi sınavlarında Kocaeli Fen Lisesini kazanmıştım böylece artık ilk gurbet deneyimini yaşayacağım Kocaeli Fen Lisesi’nde yatılı okumak üzere ailemin yanından ayrıldım. Fen lisesini, hocalarımı, arkadaşlarımı ve ortamı çok sevmiştim. Muhteşem bir eğitim veriliyordu fen lisesinde. Öyle ki o yıllar eğitim-öğretim hayatımın en verimli ve kendimi keşfettiğim, bulduğum yıllarıydı diyebilirim.

Sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım ve bitirdikten hemen sonrasında yine Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği üzerine yüksek lisansımı yaptım.

Üniversite dahil olmak üzere okuduğum tüm okullarımdan derecelerle mezun olarak hep en iyiler arasında oldum. Yaptığım iş her ne olursa olsun, “Yaptığın işi en iyi şekilde yap” prensibiyle hareket ettim.

Lisans diplomasını aldıktan sonra yaşamımda hem “yüksek lisans faslı” hem de “kariyer faslı” başlamıştı.

Kariyerimin ilk durağı Keysoft Yazılım’da yazılım uzmanı olarak çalışmaya başlamıştım. Çalışmak, bir ekibin parçası olmak, değer üretmek, para kazanmak ve kendi ayaklarım üzerinde durmak çok hoşuma gitmişti.

Ancak daha bir yıl olmadan Garanti Teknoloji’den gelen iş teklifi ile beraber bu kariyer denilen şeyin aslında birçok kafa karıştıracak olayı yönetmek ve en doğru kararı verebilmek sanatı olduğunu keşfettim. Ben de kendimce ileride iyi ki bu kararı vermişim dediğim kararı vererek iş hayatında hem mesleki hem kurumsal yönetim açılarından çok şey öğrendiğim Garanti Teknoloji (GT)’de çalışmaya başladım.

GT’deki yıllarım bir bilgisayar mühendisi açısından bulunmaz bir fırsattı. IT (BT) dünyasının hem teknik hem de iş (business) süreçlerini öğrenmem açısından bana çok fırsat sundu ve bende elimden geldiğince bu fırsatları değerlendirdim. Mesela ITIL konusunda çalışarak Türkiye’de ITIL temelli yazılımlarla ilgili ilk yüksek lisans tezini yazma fırsatını buldum. Gerek developer olarak gerekse de proje, uygulama, süreç ve strateji yönetimleri konusunda birçok önemli proje de yer aldım ve çok şey öğrendim.

GT’de çalışırken 2006 yılında sevgili eşim Reyyan ile evlendim. Hayatım artık hem daha keyifli hem de daha sorumlu yaşamayı gerektiren bir sürece evrilmişti.

Artık kızım doğacaktı ve benim bir an önce askere gidip gelmem gerekiyordu ve böylece araya bir askerlik molası girdi. 2009 yılında gözümün nuru kızım Elif dünyaya geldi.

Askerlik dönemi kişinin kendisini gözden geçirmesi ve geleceğe dair planlama yapması açısından mükemmel bir dönemdir. Ben de öyle yaptım. Sanırım hem çalışırken katıldığım bir çok işletme eğitiminin etkisi hemde dışa dönük kişiliğimin etkisiyle olsa gerek kariyerime artık sadece teknik bir adam olarak devam etmek istemediğimi fark ettim. Bu nedenle askerlik vazifesini bitirdikten sonra iş hayatının diğer tarafı olan işletme / yönetim tarafında nam-ı diğer “business side” tarafındaki iş fırsatlarına odaklandım ve bunun üzerine Türk Telekom’da müşteri ilişkileri departmanında proje yöneticisi olarak işe başladım.

Artık kariyerimin Türk Telekom (TT) dönemindeydim. TT özelleştirme sürecinden sonraki dönemde işe başladığım için çok fazla yapılacak iş vardı ve bu durum benim gibi iş odaklı birisi için muazzam bir fırsattı.

Türk Telekom’da işe başladıktan kısa bir süre sonra organizasyon değişiklikleri oldu ve  böylece Internet & Online Kanallardan sorumlu müdür olarak Türk Telekom’un Online Hizmet kanalını kurmakla görevlendirildim.

Her zaman olduğu gibi Türk Telekom’da yaptığımız işi sahiplenerek, en iyisini yapmaya çalıştık ve Türk Telekom’da hatta telekomünikasyon sektöründe birçok ilki, sayısız projeyi hayata geçirdik, ödüller aldık, ödüller verdik. İlerleyen zamanlarda  görev ve sorumluluk alanım çok genişledi.

Yaptığımız başarılı çalışmaların etkisiyle Türk Telekom’da bireysel müşterilere yönelik bütün Alternatif Müşteri Temas Kanallarından (Online, Mobil, Inbound Çağrı Merkezi, Outbound Çağrı Merkezi, Sosyal Medya, E-posta, SMS, IVR) sorumlu kıdemli müdür olarak yaklaşık 5 yıl çalıştım ve birçok projeyi, çalışmayı hayata geçiren bir ekibi yönettim. Görev alanımda ki çalışan sayısı 2000’den, yönettiğim yıllık bütçe tutarı ise 40 milyon dolardan fazlaydı.

Türk Telekom’da tıpkı GT’deki gibi çok çalıştım, çok öğrendim ve çok şey yaptım. Artık planladığım gibi hem teknik tarafta hem business tarafta kendimi yetiştirdiğimi düşünüyordum ve artık sıra kendi girişim(ler)imi hayata geçirmeye gelmişti. Zamanlamayı kader tayin etti.

Kurumsal firmalarda geçen yaklaşık 11 yılın sonunda, 2014 Temmuz’unda kendi işimin patronu olma hayalimle Bilge Çözümler firmasını kurdum ve iş hayatımda yeni bir yolculuğa başladım.

Bilge Çözümler’de gerek kobilere gerek start-up şirketlere gerekse de kurumsal şirketlere geniş bir yelpazede yönetim danışmanlığı, mentorlük, teşvik/hibe yönetimleri, iş geliştirme, yazılım geliştirme ve eğitim hizmetleri sunduk. Kendi işimizin patronu olma  sürecinde bir çok işletmede yaptığımız işlerle, iş adamı derneklerinde verdiğim eğitim/seminerlerle çok farklı, yararlı ve muazzam öğretici bir deneyim yaşadım.

Bilge Çözümler’de geçen 4 senenin ardından uzun zamandır planlamasını yaptığım, yurt dışı pazarlarına açılma ve yurt dışında iş yapma hayalimle birlikte Eylül 2018 tarihinde Londra’ya yerleştim ve 29 Ekim 2018 tarihinde Wise Business Technologies LTD  firmasını  kurdum.

Wise Business Technologies (WBT) ile odaklandığımız 2 temel iş alanı bulunuyor;

1. Türkiye’den İngiltere pazarına açılmak ve ihracaat yapmak, İngiltere pazarında iş yapmak isteyen firmalara uçtan uca tüm danışmanlık ve yönlendirme hizmetlerini vereceğiz.

 • Bu başlık altında sunduğumuz hizmetler kısa başlıklarla şu şekilde ;
  • İngiltere Vize işlemleri
  • Şirket Kuruluş Hizmetleri
  • Taşınma ve Yerleşme Hizmetleri
  • Devlet Teşviklerinden Yararlanma Hizmetleri
  • Dijital Pazarlama
  • Pazarlama ve Satış Kanalı Geliştirme
  • Online Satış Kanallarının Yönetilmesi
  • Stok ve Lojistik Yönetimi
  • Ödeme ve Tahsilat Çözümleri
  • Ofis ve Sekreterya Destek Hizmetleri
  • Web, Tasarım ve Yazılım Hizmetleri
  • İnsan Kaynağı Temin Hizmetleri
  • StartUp’lara Yönelik Mentörlük Hizmetleri
  • İngiltere’ye Yönelik Pazar/Ürün/Servis/Bilgi Araştırma Hizmetleri

2. İngiltere’de bulunan yerleşik firmalara ise Türkiye’de yatırım yapma, şirket evlilikleri, Türkiye startup ekosistemi hakkında detaylı danışmanlık, yatırım ve yönlendirme hizmetleri, gayrimenkul yatırımı, kurumsal yazılım geliştirme konularında hizmetler sunacağız.

 • Bu başlık altında sunduğumuz hizmetler kısa başlıklarla şu şekilde ;
  • Türkiye’de Yatırım İçin Devlet Teşvikleri Danışmanlığı
  • Türkiye’deki StartUp Ekosistemine Giriş ve Yatırım Danışmanlığı
  • Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
  • Şirket Evliliği & Yatırım Danışmanlığı
  • Kurumsal Yazılım Geliştirme Hizmeti

Hem Türkiye hem de İngiltere’deki şirketlerimiz, kurduğumuz iş networkü ve paydaşlarımız ile şimdiye kadar yaptığımız tüm işlerde olduğu gibi “İşimiz İmzamızdır” ilkesince çalışmaya devam ediyor ve Allah ömür verdiği sürece kendi değerlerimiz çerçevesinde yaşamaya ve tüm insanlığa değer katmaya gayret ediyorum.

2006 yılından beri evliyim ve bir kızım var.
Gezmeyi, doğa yürüyüşlerini, kitap okumayı, satranç oynamayı, kızımla oyun oynamayı ve vakit bulursam bloguma yazmayı çok seviyorum.

İyi bir evlat,
İyi bir eş,
İyi bir baba,
İyi bir insan olmaya çalışan,
Mükemmele ulaşmak gayesiyle iç yolculuğuna devam eden,
Kendi halinde bir insan olarak, kendimi geliştirmek ve gerçekleştirmek için yaşıyorum.

Görev aldığım projeleri öğrenmek için buraya,
Katıldığım ve verdiğim eğitimleri görmek için ise buraya bakabilirsiniz.

Önemli not : Burası sadece belirli bir konu veya konularda yazı yazılan bir site değildir. Harun Esener’in zaman içerisindeki gördüğü, duyduğu, düşündüğü bazı konularla ilgili yararlı olabileceğini varsayarak yazdığı bazı şeyler burada yer almaktadır.
Bu web sitesi sadece Harun Esener’in kişisel bloğu hükmündedir. Burada yazılanlar hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu bağlamamaktadır.

Reklamlar