Kimim ?

Harun Esener

Genel Müdür
Bilge Çözümler

1979 senesinin bir bahar gününde öğretmen bir anne babanın ilk çocuğu olarak Erzincan’da doğdum.
Çocukluk yıllarım Erzincan’ın eski adıyla Cimin yeni adıyla Üzümlü ilçesinde geçti. İlkokul 3.sınıfa kadar Üzümlü İlkokulu’nda okudum. Sonra ailemin tayini şehir merkezine çıktı ve taşındık, 4. ve 5.sınıfları Ziya Gökalp İlkokulu’nda okudum.
Bizim zamanımızda ilkokuldan sonra “Anadolu Liselerine Giriş Sınavı” diye bir sınav vardı ve ben de o sınava girerek ortaokulu Erzincan Anadolu Lisesi’nde okumaya hak kazandım. Ortaokul yılları çok hızlı ve güzel geçmişti.

Artık lise çağım gelmişti ve ilk gurbet deneyimini yaşayacağım, yatılı olarak Kocaeli Fen Lisesi’nde okumak üzere ailemin yanından ayrıldım. Fen lisesini, hocalarımı, arkadaşlarımı  ve ortamı çok sevmiştim. Diyebilirim ki o yıllar eğitim-öğretim hayatımın en verimli ve kendimi keşfettiğim, bulduğum yıllarıydı.

Sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım ve bitirdikten hemen sonrasında da yine Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği üzerine yüksek lisansımı yaptım.

Üniversite dahil olmak üzere okuduğum tüm okullarımdan derecelerle mezun olarak hep en iyiler arasında oldum. Yaptığım iş her ne olursa olsun, “Yaptığın işi en iyi şekilde yap” prensibiyle hareket ettim.

Lisans diplomasını aldıktan sonra hem yüksek lisans faslı hem de hayatımın “Kariyer” faslı başlamıştı.

Kariyerimin ilk durağı Keysoft A.Ş’de yazılım uzmanı olarak çalışmaya başlamıştım. Çalışmak, bir ekibin parçası olmak, değer üretmek, para kazanmak ve kendi ayaklarım üzerinde durmak çok hoşuma gitmişti.

Ancak daha bir yıl olmadan Garanti Teknoloji’den gelen iş teklifi ile beraber bu kariyer denilen şeyin aslında birçok kafa karıştıracak olayı yönetmek ve en doğru kararı verebilmek sanatı olduğunu keşfettim. Ben de kendimce iyi ki bu kararı vermişim dediğim kararı vererek iş hayatında hem mesleki hem kurumsal yönetim açılarından çok şey öğrendiğim Garanti Teknoloji (GT)’de çalışmaya başladım.

GT’de ki yıllarım bir bilgisayar mühendisi açısından bulunmaz bir fırsattı. IT (BT) dünyasının hem teknik hem de iş (business) süreçlerini öğrenmem açısından bana çok fırsat sundu ve bende elimden geldiğince bu fırsatları değerlendirdim. Mesela ITIL konusunda çalışarak Türkiye’de ITIL temelli yazılımlarla ilgili ilk yüksek lisans tezini yazma fırsatını buldum. Gerek developer olarak gerekse de proje, uygulama, süreç ve strateji yönetimleri konusunda birçok önemli proje de yer aldım ve çok şey öğrendim.

GT’de çalışırken 2006 yılında sevgili eşim Reyyan Esener ile evlendim. Hayatım artık hem daha keyifli hem de daha sorumlu yaşamayı gerektiren bir sürece evrilmişti.

Artık kızım doğacaktı ve benim bir an önce askere gidip gelmem gerekiyordu ve böylece araya bir askerlik molası girdi.  2009 yılında gözümün nuru kızım Elif dünyaya geldi.
Askerlik dönemi kişinin kendisini gözden geçirmesi ve geleceğe dair planlama yapması açısından mükemmel bir dönemdir. Ben de öyle yaptım. Sanırım çalışırken katıldığım bir çok işletme eğitimlerinin de etkisiyle olsa gerek kariyerime artık sadece teknik bir adam olarak devam etmek istemediğimi fark ettim. Bu nedenle askerlik vazifesini bitirdikten sonra business tarafta ki iş fırsatlarına odaklandım ve bunun üzerine Türk Telekom’da müşteri ilişkileri departmanında proje yöneticisi olarak işe başladım.

Artık kariyerimin Türk Telekom (TT) dönemindeydim. TT özelleştirme sürecinden sonraki dönemde işe başladığım için çok fazla yapılacak iş vardı ve bu durum benim gibi iş odaklı birisi için muazzam bir fırsattı.

TT’de işe başladıktan kısa bir süre sonra organizasyon değişiklikleri oldu ve ben de böylece Internet & Online Kanallardan sorumlu müdür oldum.

Her zaman olduğu gibi TT’de yaptığımız işi sahiplenerek, en iyisini yapmaya çalıştık ve TT’de birçok ilki hayata geçirdik. İlerleyen zamanlarda  görev ve sorumluluk alanım çok genişledi.

Yaptığımız başarılı çalışmaların etkisiyle Türk Telekom’da bireysel müşterilere yönelik bütün Alternatif Müşteri Temas Kanallarından (Online, Mobil, Inbound Çağrı Merkezi, Outbound Çağrı Merkezi, Sosyal Medya, E-posta, SMS, IVR) sorumlu kıdemli müdür olarak yaklaşık 5 yıl çalıştım ve birçok projeyi, çalışmayı hayata geçiren bir ekibi yönettim. Görev alanımda ki çalışan sayısı 2000’den, yönettiğim yıllık bütçe tutarı ise 40 milyon dolardan fazlaydı.

TT’de de tıpkı GT’de ki gibi çok çalıştım, çok öğrendim ve çok şey yaptım. Artık planladığım gibi hem teknik tarafta hem business tarafta kendimi yetiştirdiğimi düşünüyordum. Ve artık sıra kendi girişim(ler)imi hayata geçirmeye gelmişti. Zamanlamayı kader tayin etti. Böylece kariyerimin artık Bilge Çözümler faslına başlamış bulunuyordum.

Şu anda kurucusu ve genel müdürlüğünü yaptığım Bilge Çözümler’de gerek kobi’lere gerek start-up şirketlere gerekse de kurumsal şirketlere geniş bir yelpaze de danışmanlık, mentorlük, teşvik/hibe yönetimleri, iş geliştirme ve eğitim hizmetleri sunmaya devam ediyoruz.

İyi bir evlat,
İyi bir eş,
İyi bir baba,
İyi bir insan olmaya çalışan,
İç yolculuğuna devam eden,
Mükemmeli arzulayan,
Kendi halinde bir insan olarak yaşamaya ve üretmeye devam ediyorum…

Görev aldığım projeleri öğrenmek için buraya,

Katıldığım eğitimleri görmek için ise buraya bakabilirsiniz.

Önemli not : Bu web sitesi Harun Esener’in kişisel bloğu hükmündedir. Burada yazılanlar hiçbir kişi, kurum ve kuruluşu bağlamamaktadır.

 

Reklamlar

“Kimim ?” için 2 yorum

  1. Fotoğraf kalitesiz olmuş Harun hocam. Bu güzel siteye düşük çözünürlüklü foto yakışmamış :))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s