Hayata Dair

2018 Biterken

Zaman geri gelmez bir şekilde akıp giderken bizlerde bir yıl bitimine daha şahitlik ediyoruz.

Normalde takvimler aslında zaman yönetimi için icad edilmiş araçlar olsa da günümüzde pazarlamanın sınırlarını aşması ile yıl değişimleri ve yıl içerisinde ki özel gün icatları sayesinde mükemmel bir para harcama ve tüketim aracı haline dönüşmüş durumdalar.

Ben açık söyleyeyim bu yıl değişimleri ile ilgili dünya kamuoyunda ki genel geçer kanıdan, yönelimden beriyim.

Kimileri için belki son derece banal/klasik ifadeler gibi görünebilir,
sadece bu özel takvim/gün sebebiyle değil aşırı ve israfa sebebiyet veren her türlü kutlamaya, eğlenceye karşı olan birisi olarak bunları yazıyorum. Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun açlık, hastalık, fakirlik, cahillik, ayrımcılık, zulüm ve savaş gibi sıkıntılarla boğuştuğu bir zaman diliminde dünyanın yine önemli bir kısmının da tüm bu problemlere yok muamelesi yaparak basit bir takvim değişimi için bu derece büyük parasal israflara girmesini, havai fişeklerle paranın, bu dünyanın kaynaklarının resmen havaya saçılmasını hiç bir şekilde anlamlandıramıyorum ve saçma buluyorum.

Benim için “yeni yıl” kavramı sadece bir takvim hareketidir ve zaman yönetiminden başkada bir manası yoktur. Bu bakış açısı ile baktığımda 2017’den beri maalesef bloğuma fazla içerik giremediğimi gördüm ve baktım ki bu sene de hiç içerik girmemişim en azından kısa bir 2018 değerlendirmesi ile 2018 gibi hayatımda çok önemli değişimlerin olduğu bir seneyi es geçmeyelim diyerek bu yazıyı yazmaya niyetlendim.

Evet, 2018 aklım kestiğimden beri yaşadığım en hızlı seneydi diyebilirim. Çok hızlı ve hareketli geçti benim açımdan. Birçok farklı ve güzel işler yaptım ve en önemlisi de uzun zamandır istediğim ama ancak fırsat ve imkan bulabildiğim İngiltere yolculuğuna da yine bu yılın son çeyreğinde çıkmak nasip oldu.

Benden siyasi veya politik yorum bekleyen, bu konularla ilgili soran arkadaşlarıma, dostlarıma yine üzülerek olumsuz cevap vermek zorundayım. Zira politik, siyasi ve aktüel gündemler çok şükür benim ilgi alanımdan çıkalı çok uzun yıllar oldu.

Meselelere geniş perspektiften bakmayı, büyük resme odaklanmadan, pazılın sadece bir kaç parçası ile uğraşmanın hiçbir netice vermeyeceğini uzunca bir süre önce öğrenmiş birisi olarak bu tip konular benim ilgi alanıma girmediği gibi gerçekten akıllı adamların da bu konularla uğraşmadığını, vakit kaybetmediğini görmek kendimin doğru yolda olduğuna dair olan inancımı pekiştirmektedir.
Zamanımızın kıymetini bilerek yaşamak ve yaptığımız işleri en güzel, en kaliteki şekilde yapmaktan başka sağlam bir yolun olduğunu düşünmüyorum.

Uzun lafın kısası ömür sermayesi pek az, yapılması gereken, lüzumlu işler pek çoktur. Ömrümüzden bir yıl daha geçti gitti. Rabbim kalan ömrümüzü geçen ömrümüzden daha hayırlı, daha bereketli kılsın inşaallah.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s