Blogging, Hayata Dair

Yaş 37

Photo by Elizabeth on Pexels.com

37. yaşım bana Yıldız Teknik Bilgisayar Mühendisliği’nin efsane bölüm başkanı Yahya Karslıgil hocamızı hatırlattı. Onun sayılara olan ilgisi ve onlarla ilgili yaptığı değişik analizler bana hep ilginç gelmişti.

Yine bize özellikle mühendislik matematiği ve şifreleme algoritmalarında anlattığı “Asil Asal Sayı” kavramı da aynı şekilde o dönemlerde çok orjinal gelmişti.

Nedir bu asil asal sayı ve benim 37.yaşımla ne ilgisi var?

Bilenler bilir Asil Sayı kavramı kendisinden ve 1’den başka böleni olmayan sayılar için kullanılır.

Eğer p bir asil sayı ise, 1/p ‘nin virgülden sonra tekrar eden kısmın boyutu (p-1) ise işte bu durumda p aynı zamanda Asil Asal bir sayıdır.

Mesela 7 sayısı asal bir sayıdır. 1/7 = 0,142857142857142857… şeklinde devam etmektedir ve virgülden sonra tekrar eden kısım 142857 şeklindedir ve bunun boyutu da 7-1 =6’dır. İşte bu nedenle 7 aynı zamanda asil asal bir sayıdır.

İşte aynen 7’de olduğu gibi 19, 37 sayısı da böyle Asil Asal sayılardır. Allah selamet versin, Yahya hocamızın anlattıklarından aklımızda kaldığı kadarıyla 37.yaşımızı bu hatıralar ışığında kutlamış olduk.

Ömrümüzden geçip giden bu sene de bize diğer yaşanmışlıklar gibi çok şeyler öğretti. Tabi bunları şimdi buradan yazmak mümkün değil ama belki ileride bu yaşanmışlıkları bir kitapta toplarım diye bir düşüncem var, bakalım, kısmet…

Hem ülkemiz hem de aslında bütün insanlık muazzam bir dönüşüme şahitlik yapıyorlar aslında. Ama çok az insanın bu hengame içerisinde bunun farkında olabildiklerini üzülerek görüyorum. Pek tabi ki böylesine büyük dönüşümler çoğu zaman iradi olarak bir şeyler yapabilmenin önüne geçiyor, işte özellikle de böylesi zamanlarda inanç faktörünün insanı bir çok tehlikeden koruduğunu, ümit kaynağı olduğunu yaşıyor ve görüyorsunuz.

Söyleyecek, yazacak çok şey var ama dediğim gibi şimdi zaman yok. Zamanımız olduğunda bizde kendi perspektifimizden gördüklerimizi yazarız inşallah.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s