Blogging, Hayata Dair, Tarih

Mart Ayı ve İzleri

Zaman hızlı geçiyor gerçekten ve geçenlerde şunu farkettim ki, hayatımda önem atfettiğim veya hayatımı direkt etkilemiş bir çok önemli olay mart ayında gerçekleşmiş.

Bunun üzerine bunların kısa bir listesini yapmaya ve tarihe not düşmeye niyetlendim. İşte bende mart ayının bıraktığı izler ;

13 Mart 1992 – Erzincan Depremi : 

Hayatımın ilk büyük depremi. Ortaokul birinci sınıftaydım. Erzincan da mevsim kış ve Ramazan ayındaydık. Biz teravih namazı için camide iken akşam saatlerinde yakalanmıştık depreme. Aman Allah’ım o nasıl bir sarsıntı ! Zeminin bir su dalgası gibi hareket ettiğini yaşayarak görmek. Ve Erzincan tarihte birçok kez olduğu gibi yine yıkılmıştı. Şehir merkezinde neredeyse sağlam bina kalmamıştı. Bizim evimiz yıkılmamıştı ama hasarlıydı ve kimseler evlerine giremiyordu. Etraf karlı, hava soğuktu. İlk geceler arabalarda uyuduk. Sonra çadırlarda kaldık bir süre. Sonra İstanbul’a akrabalarımızın yanına geldik okullar açılıncaya dek. Deprem tedbir almayan toplumlar için gerçekten çok büyük bir felaket. Bunu ancak yaşayanlar bilir.

12 Mart 1921 – İstiklal Marşı’nın Kabulü :

Milli marşımızın belirlenmesi için düzenlenen yarışma ve başvuran 724 eser arasından, o dönem aynı zamanda Burdur milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy’un yakın dostu Hamdullah Suphi Tanrıöver’in yoğun ısrarı ile başvurduğu eseri milli marşımız olarak seçilir. Burada benim için etkileyici olan hususlardan birisi, Mehmet Akif’in düzenlenen yarışmaya para ödülü olduğu için ilk başta başvurmaması ancak dostunun yoğun ısrarları sonrasında başvurmasıdır.
Bir başka hoşuma giden nokta ise, Mehmet Akif’in tüm şiirlerini topladığı Safahat adlı eserine, İstiklal Marşı’nı kendi yazmasına ragmen artık milletin malıdır düşüncesiyle almamasıdır.

Mehmet Akif gibi gerçek bir vatanseverin bu önemli yarışmayı kazanması ve ömrünün son günlerinde “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” duası da halen beni çok etkilemektedir.

18 Mart 1915 – Çanakkale Deniz Zaferi : 

Evet tarihimizin belki de en anlamlı ve en muhteşem zaferlerinden birisi Çanakkale Deniz Zaferi.
Aslında bu deniz zaferi Çanakkale Savaşı’nın ilk raundudur ve deniz yoluyla bu işi halledemeyeceklerini anlayan düşman güçleri bu seferde şanslarını karada denemişler ve 2. raund da bu şekilde karada devam etmiştir.
Ama çok şükür o şanlı ecdadımızın o muhteşem mücadeleleri sayesinde 2.raundda da durum Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanmıştır.

Hem deniz hem kara savaşlarıyla yaklaşık 2 yıl süren ve ecdadımızın o zor dönemlerde dahi ortaya koydukları yüksek ahlakla tarihe “centilmenler savaşı” olarak geçmiş bu büyük zaferden milletçe alacağımız çok büyük dersler var aslında.

Rabbim tüm şehit ve gazilerimize rahmet eylesin…

25 Mart 2009 – Muhsin Yazıcıoğlu’nun Vefatı :

Nam-ı diğer Muhsin Başkan. Muhsin başkanı, benim gibi kendisini muhafazakar-demokrat olarak gören bir çok Türkiye vatandaşının beğenisini kazanmış, halktan bir insan, samimi bir siyasi lider olarak tanıdım. Kendisinin ani ölümü , sonrasında ölümüne sebep olan helikopter kazasına dair halen aydınlatılamamış noktaların olması da açıkçası benim gibi halkın büyük bir kesiminde de kendisine sağlığında gösteril(e)meyen sevgi ve saygının oluşmasına sebep oldu. Bizler iyi bir insan olarak bildik, sevdik. Allah rahmet eylesin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s