Blogging, Hayata Dair

ULOs ( Undefined Living Objects)

UFO (Undefined Flying Object)‘ları  ilk duyduğumda küçük bir çocuktum ve ne denilmek istendiğini tam anlayamamıştım ama zaman geçtikçe şunu anladım ki, UFO diye tanımlanan varlıklar, cisimler aslında bizim algı / değer / sistem dünyamızda, tam olarak net bir şekilde tanımlayamadığımız, ama uçtuğuna dair emareler, gözlemler olduğu için yapılan bir tanımlamaydı aslında.

Uzunca bir zamandır dikkatimi çeken, bu UFO tanımlamasından mülhem, isimlendirmesi şahsıma ait olan başka bir tanımlamadan bugün size bahsedeceğim ;
ULO ( Undefined Living Object).

Bir şeyin “Undefined” olması için illa uzaydan gelmesi gerekmiyor. Yukarıda ki tanımda ifade edildiği gibi bizim algı/değer/sistem dünyamızda bir yere koyamadığımız her şeyi bu kategoride değerlendirebiliriz. Bu aslında kategori sınıfları oluştururken “Diğer” başlığı altında gruplandırılan kategorilere benziyor.

Bu duruma benzer olarak, yaşadığımız toplum içerisinde artık beni ciddi manada rahatsız eden ve maalesef hiç bir değer yargısı ile henüz açıklayamadığım ama yaşadıklarını varsayarak, ULOs diye tanımlamaya çalıştığım bir takım insanlar var.

Evet yaşadıklarını varsayıyorum ama yaşama dair en ufak bir sistem / kontrol / ahlak yapıları yok maalesef. Bu gruptaki insanları tanımlayamadığım için de benim ve eminim bir çokları için de “Undefined” durumdalar.

Ama burada esas olan “Diğer” adlı kategorinin, ana kategorilerden daha fazla kayıt içermiyor olması gerekir. Eğer daha fazla kayıt içermeye başlamışsa bizim ilk başta yaptığımız sistemsel tanımlama ya yanlış yapılmıştır veya artık geçersiz olmuş demektir ki her iki durumunda ciddi ciddi ele alınması, düzeltilmesi gerekir, aksi halde sistemi yönetemezsiniz.

Burada benim yaklaşımım tamamen sistemsel bir bakış açısıdır ve ULOs diye tanımlama getirmeye çalıştığım bu “Diğer” kategorisi içerisinde yaşayan insanların sayılarının bu toplum içerisinde gittikçe çoğaldıkları ve ana kategorilerde ki insanlardan daha fazla olduklarına dair bir tespittir. Bu durumun üzerinde sosyologlar, psikologlar, din adamları ve siyasetçiler tarafından ciddi ciddi durulması gerekir ki, içerisinde yaşadığımız sosyal düzen düzgün  bir şekilde işlesin ve yönetilebilsin.

Bu konuyla ilgili fırsat oldukça zaman zaman yazmaya devam edeceğim.

Sağlıcakla kalın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s