Blogging, Ekonomi, Hayata Dair, Ticaret, Yararlı Bilgiler, İş Hayatı

Çok Para Kazanmanın Sırları

Ünlü yatırımcı Jim Rogers’ın Business Insider dergisine verdiği röportaja göre başarılı yatırımın kuralları ;

Bana devamlı nelere yatırım yapılması lazım diye sorulur ve ben daima aynı cevabı veririm: ‘Beni dinlemeyin, hatta kimseyi dinlemeyin.’  Başarılı yatırımcı olmanın tek yolu yeterince bilgi sahibi olduğunuz işlere yatırım yapmanızdır.

Herkes belirli konularda bilgi edinmiş durumda. Bu araba, moda ya da çok farklı bir branş olabilir. Neyin hakkında bilgi sahibi olduğunuzu bilmiyorsanız, günlük hayatınıza bir göz atınız.

Bir doktor muayenehanesinin bekleme odasına girdiğinizde hangi dergiyi ilk olarak alırsınız? Televizyonu açtığınızda ne tür programlar izlersiniz? Bunları dikkate alırsanız nelere karşı ilgi duyduğunuzu ve buna ilişkin en çok hangi konu üzerine bilgi sahibi olduğunuzu öğrenmiş olursunuz.

İşte şimdi başarılı bir yatırımcı olma yolundasınız. Eğer arabalara karşı tutkunuz varsa, o zaman otomobil şirketlerini araştırmalısınız.

Takip mekanizmanızı geliştirin. Araştırmak istediklerinizin hakkında her şeyi okuyunuz. Piyasadaki gelişmeleri takip edin ve ilerde faydalanabileceğiniz stoklara yatırım yapın. Belki yeni bir otoyolu inşa edilebilir, ya da boş bir araziye otel veya alışveriş merkezleri yapılabilir.

Fakat dikkate alınması gereken en önemli strateji: Bilgi sahibi olduğunuz alanlara konsantre olun ve kendinizi seçmiş olduğunuz alana yönelik geliştiriniz.

Eğer birisi sizi arayıp ve “Aman tanrım, süper bir bilgisayar işlemi var” derse o zaman onu duyumsamazlıktan gelin. Çünkü bilgisayarlara dair deneyiminiz yok. Sizin ilgi alanınınız arabalar.

Sizi ilgilendiren konulara odaklanın ve buna ilişkin yaşanan gelişmeleri takip edin. İlgilendiğiniz konuları takip ettiğiniz sürece daima son gelişmelerden haberdar olursunuz.

Geniş çaplı düşünmeyi öğrenin. Güzel gelişmeler olduğunda herkesten, hatta Wall Street’ten de önce siz öğrenmiş olursunuz. Sıkı takipçiliğinizden dolayı yatırım yaptığınız stoku ne zaman satışa sunmanız gerektiğini de hesaplamış olursunuz.

Takibinizden dolayı bir kaç sene önce gözlemlediğiniz güzel gelişmelerin bir anda ters tepki verdiğini hemen farkına varırsınız. Kısacası, her an başka birisi piyasaya daha uygun bir ürün sunup rekabetin yoğunlaşmasına sebep olabilir.

Diyelim ki, bunların hepsini yaptınız. Bir 10 sene sonra kazancınızı 10’a katlamış olursunuz. Simdi düşünüyorsunuz ki: “Artık farklı bir şey bulmalıyım. Bunu tekrarlamalıyım. Çok güzeldi. Çok kolaydı.” İşte bu insanoğlunun yapabileceği en büyük hatasıdır.

Bazen hiçbir şey yapmamak vereceğiniz en doğru karardır. Birçok başarılı yatırımcı zamanların büyük kısmini hiçbir şey yapmayarak geçirirler. O stoku 10 sene önce satın aldınız ve 9 sene boyunca zamanınızı çoğunlukla gelişmeleri takip ederek geçirdiniz. İşte bu kazanç edinmenin sırrıdır.

Kaynak : http://www.bigpara.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s