Blogging, Hayata Dair, Kişisel Gelişim, Liderlik, İnsan Kaynakları, İş Hayatı

Çalışan Bağlılığı ve Yeni Neslin Yönetimi

Günümüzde kurum/şirket/devlet yöneticilerinin en çok zorlandığı konuların başında, çalışan bağlılığını ve “Y Kuşağı” diye de nitelendirilen (bunun bir de Z’si var) yeni nesil insan kaynağının doğru yönetilebilmesini sağlamak gelmektedir.

Burada bana göre en temel sıkıntılardan birisi,  şu dönemde büyük kurumsal firmaların bir çoğunda üst düzey yönetici olarak çalışan kişilerle, yaşları 18-30 arasında olan genç çalışan kitlenin arasında ki; eğitim, tecrübe, yaşam/yetiştirilme tarzlarından kaynaklanan hayatı ele alış/ algılayış şekilleri/metodları arasında ki büyük farkın varlığıdır.

Kabaca yaşlı üst yönetim ile genç çalışan kitle arasında ki “yaşamı yorumlama”  farkı diyebileceğimiz bu durum ağırlıklı olarak daha çok köklü, büyük, kamu kurumların da karşımıza çıkmaktadır. Genç/yeni nesil şirketlerde/kurumlarda ise her ne kadar onların da tecrübe eksikliğinden kaynaklanan bazı sıkıntıları olsa da, daha genç ve hayatı günümüz şartlarına göre okuyabilen yöneticilerin varlığı bu ast – üst ilişkisinin daha sağlıklı ilerlemesine imkan tanımaktadır.

Burada kritik noktanın, yeni nesil/genç çalışan kitlenin asıl isteği; kendilerine samimi manada rehberlik/yönlendirme yapılmasıdır. Ciddi bir özgüvenleri var ve yöneticilerinden de kendilerine değer verilmesini, hayat/kariyer yönlendirmesi yapılmasını (ama bunu yaparken buyurgan bir tavırla değil, saygılarının kazanılarak yapılmasını ) bekliyorlar.

Aşağıda bu konuyla ilgili hazırlanmış, güzel bir özet var.

İstifade etmeniz dileğiyle…

Çalışan Bağlılığı ve Yeni Nesil
Çalışan Bağlılığı ve Yeni Nesil

 

Kaynak : Risus International

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s