Bilişim, Sözlük, Türk Telekom, Yararlı Bilgiler

CDN Nedir ?

CDN : Content Delivery Network : İçerik Dağıtım Ağı

Son yıllarda bilişim/telekomunikasyon sektörlerinde en çok kullanılan terimlerden birisi CDN. CDN ( Content Delivery Network : İçerik Dağıtım Ağı ) hizmeti kısaca; web sayfaları, ses, video ve diğer internet tabanlı içeriklerin, dünyanın her yanındaki kullanıcılara en yakındaki cache sunucu üzerinden hızlıca iletilmesi için kurulan bir network şeklinde tanımlanabilir. Burada amaç, kullanıcıları fazla bekletmeden, en kısa sürede içeriğin/sayfanın tamamına kullanıcıların erişmelerini sağlamaktadır.

Bu servislere/hizmetlere internet kullanıcılarının neden ihtiyaç duyulduğunun tek bir cevabı vardır

Web içeriği barındıran sunucuların bulunduğu fiziki lokasyonlar  ile kullanıcılar arasında ki mesafe arttıkça, içeriğe erişim süresinin de lineer bir şekilde artmasıdır. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere bu ağ sayesinde kullanıcılar, erişmek istedikleri “Orgin Server”daki içeriğe, kendilerine fiziki olarak en yakın lokasyonda bulunan  “Edge Server” daki dublike içerik üzerinden hızlıca erişiyorlar.CDN Network

Dünyada ve Türkiye’de internet kullanımı

 • Tüm dünyada 2012 yılı verilerine göre internet trafiğinin %57’sini video trafiği oluşturmaktadır ve her geçen yıl video trafik kapasitesi artmaktadır (2012, Cisco VNI). Yeni sunulan videoların çoğunun yüksek çözünürlüklü olması ve hatta bazılarının 3 boyutlu olması ihtiyaç duyulan bant genişliğini artırmaktadır.
 • Türkiye’de ise tüm internet trafiğinin %37’sini video siteleri oluşturmaktadır (2011, TTNET).
 • Video sitelerine bağlanma konusunda Türk internet kullanıcıları Avrupalı internet kullanıcıları arasında 2. sırada yer almaktadır (Comscore).
 • Kullanılan video sitelerinin çoğu yurt dışında bulunduğundan bağlanma esnasında Türkiye’nin yurt dışı çıkışları kullanılmaktadır.

Bu artan internet trafiği kullanım oranları;

 • işini internet temelli yapan firmalar ( içerik sağlayıcılar, eticaret siteleri,  sosyal ağ siteleri, oyun siteleri, online bilet satan firmalar, bankalar vs),
 • taşıyıcı telekom operatörleri için

CDN kullanımını zorunlu hale getirmeye başlamıştır. Bu bağlamda ;

 • Özellikle içerik üreten web siteleri ve webtv sunan medya firmalarının sayısı artıyor. Bu firmalar patlamalı trafiklerde donanım ve bant genişliği konusunda anlık isteklere cevap vermekte zorlanıyorlar. Bu nedenle özellikle içerik sahibi web siteleri, müşterilerine daha hızlı ve kesintisiz hizmet verebilmek için CDN hizmeti kullanmayı tercih ediyorlar.
 • Telekom operatörleri tarafından kullanımının temel nedeni, yurt dışından gelen trafiği yurt içinde cache’leyerek, transit bağlantılara verilen bütçeyi azaltmak, müşteriye daha az servis noktasından geçerek daha hızlı erişimi sağlayabilmektir.

Dünya çapında CDN hizmetini sunan ve pazarın yaklaşık  %70’ini oluşturan 4 büyük firma bulunmaktadır. Bu firmalar;

 • Akamai (%56),
 • Limelight (%10),
 • Level3 (%4),
 • Edgecast (%3)’dir.

Bazı içerik sahibi web siteleri ise (Youtube, Facebook, Netflix vb.) kendi CDN altyapısını kurmak için çalışmaktadır.

Türkiye telekomünikasyon sektörünün lideri olan Türk Telekom’da geçtiğimiz Kasım ayında çok büyük ve önemli bir antlaşmaya imzaya attı. Dünya CDN pazarının lideri konumunda olan Akamai firması ile iş ortaklığına gidildi.  Bu iş ortaklığı ile içerik sağlayıcılardan medya kuruluşlarına ve son kullanıcılara kadar internet sektöründeki tüm oyunculara maliyet ve erişilebilirlik konularında avantajlar sunulması planlanıyor. Bu şekilde internet ve sosyal ağlara erişim hızının iki katına kadar çıkacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili basında çıkan haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

İstifade etmeniz dileğiyle,

“CDN Nedir ?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s