Blogging, Eğitim, Hayata Dair, Makale, Yararlı Bilgiler, İnsan Kaynakları, İş Hayatı

İnsan Kaynağımızın Beşeri Sermayeye Dönüşümü

Bugün cumhuriyetimizin 90.yıl dönümü. Kutlu olsun.

Nice 90 yılları kutlaması gereken ülkemizin bunu başarabilmesi için, zamanın şartlarına hatta ötesine uygun stratejik planlamaları yapması ve o adımları atması gerekmektedir.

Bu stratejik adımların başında, insan kaynağımızın beşeri sermayeye dönüştürülmesi gerekir diye düşünüyorum.

Burada amacım; çok kaba bir şekilde “Eğitim Şart ağbiii…” diyerek meseleyi hafife almak değil, bayağı bir okuma/düşünme imkanımın olduğu bayram tatili ve sonrasında kullandığım yıllık izin döneminde incelediğim bazı veriler ışığında konunun önemini vurgulamak istiyorum:

1. İstisnaları hariç tuttuğunuzda, eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi düşük insan göremeyiz. Aynı şey ülkeler için de geçerlidir. Eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerin üretim seviyesi de yüksek olur.

2. Almanya her yıl yaklaşık 200 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor ve ülkelerinde bulunan bilim insanı sayısı yaklaşık 500 bin civarında. Ülkemizde ise bu rakam 30 binler seviyesinde.

3. Cumhuriyet’in ilk yıllarında ülkemizin ihracatı 45 milyon dolar ve nüfusumuz 13 milyon seviyelerindeydi. Nüfusun sadece % 24’ü şehirlerde yaşıyordu ve sadece % 11’i okuma yazma biliyordu. Bu acı bilançonun en temel sebebi hiç şüphesiz uzun yıllar süren savaşlar neticesinde nüfusun genç ve okumuş kısmının şehit olmasıdır. Sadece Çanakkale Savaşında 250 bin gencimizin şehit olduğunu, İstanbul Üniversitesinin bir çok bölümünün o yıl mezun veremediğini biliyoruz.

4. Bugün ise, nüfusumuzun 75 milyonu aştığını, yaklaşık % 65’inin şehirlerde yaşadığını ve okuma yazma oranımızın % 90’ları aştığını görüyoruz.

Pekala, aradan geçen 90 senenin sonunda, rakamlarda ki iyileşmelere rağmen arzuladığımız noktaya geldiğimizi söyleyebilir miyiz ?

Bence HAYIR…..

Neden ? Çünkü ; çocuklarımıza verilen eğitim, ekonomik üretim gücümüzü artıracak nitelikte değildir…

Peki ne yapmamız gerekir ?

Yapılması gereken şey ; ülkemizin beşeri sermayesini geliştirmektir.

Beşeri Sermaye nedir ?

Ekonomiyle ilgili olarak insanların sahip oldukları bilgi, beceri ve diğer niteliklerin toplamı olarak tanımlanır beşeri sermaye ve iktisadi gelişmenin temel belirleyicileri arasında kabul edilmektedir.

Peki çokluğu ile övündüğümüz, devlet büyüklerimizin de haklı olarak çoğaltmayı teşvik ettikleri nüfusumuzu insan kaynağı olmaktan çıkarıp beşeri sermaye haline nasıl getireceğiz ?

1. Devletimizin uzun vadeli bir EĞİTİM VİZYONU olmalıdır. Bu vizyon ülkemizin geleceği konusunda kafa yoran tüm kesimlerinin bir araya gelerek, ülke potansiyelleri göz önünde bulundurularak belirlenmeli ve hükümet değil devlet politikası haline getirilmelidir. Bu vizyon belirlenirken şunlara mutlaka dikkat edilmelidir ;

* Reel ekonominin ihtiyaçları mutlaka göz önüne alınmalıdır.

* Bölgesel kalkınma planları, hangi bölge de hangi sektörlerin önceliklendirileceği konuları tespit edilmelidir. Özellikle ilerleyen yıllarda tüm dünya nezdinde hangi sektörlerin ön plana çıkacağı ve bizim hangi sektörlerde söz sahibi olabileceğimiz konularında ciddi çalışmalar yapılması gerekir. Örneğin bilişim / yazılım / telekomunikasyon / sektörleri çok hızlı ve karlı geri dönüşüm alınabilecek sektörlerdir.

* Hangi sektörler de ne kadar süre de ne kadar bir çalışan ihtiyacı olacağı hesaplanmalı bunun envanteri il il çıkarılmalı ve çalışan ihtiyacına göre lise, üniversite planlamaları yapılabilmelidir. Ki insan, bina, eğitmen ve mali kaynaklarımız optimum kullanılabilsin.

2. Oluşturulan ve üzerinde mutabık kalınan bu vizyona ulaşmak için gerekli icracı kurumlar (MEB, YÖK, Üniversiteler vs.) eşgüdüm içerisinde çalıştırılmalıdır. MEB’in hedefi ile YÖK’ün hedefi farklı olmamalıdır. Üniversitelerimiz artık ideolojik / inanç kavgalarının arenası olmamalıdır. Başta bilim insanlarımızın gençlerimizi ayrıştırmaktan vazgeçmeleri ve nitelikli mezunların yetişmeleri konusunda ön ayak olmaları gerekmektedir.

3. Üniversite – Sanayi işbirliğinin artık gerçekten işler hale gelmesi gerekmektedir. Bunun için mesela güzel bir örnek olarak, İtalya’da doktora tez konularının sanayinin ihtiyaçlarına göre belirlenmesini verebiliriz.

4. Ülkemizin bulunduğu coğrafik konumun avantajından yararlanılmalı ve ülkemiz bölgenin EĞİTİM MERKEZİ haline getirilmeli. Bu şekilde hem yurt için de hem de yurt dışında eğitim konusunda rekabet artmış olacaktır. Sadece ülkemizin her yıl yaklaşık 30 bin öğrencimizi yurt dışına okumak için gönderdiğini ve bunun yaklaşık 1,5 milyar dolarlık döviz kaybı olduğunu bilmek gerekir.

5. Okul öncesi eğitim mutlaka teşvik edilmeli. Ülkemiz  AB üye ve aday ülkeleri arasında %16 ile bu konuda son sıradadır maalesef. Her yıl yaklaşık 3 milyon çocuğun sadece 450 bini okul öncesi eğitimden yararlanabiliyor.

6. Her şey üniversite eğitimine bırakılmamalı ve meslek liseleri aracılığıyla mesleki eğitime mutlaka ağırlık verilmelidir. Gençlerimiz tüketici çoğunluk olmaktan kurtarılıp üretici güç haline getirilmelidir. Meslek liselerinin tüm liseler içerisindeki oranı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi % 65 seviyesine getirilmelidir. Bu şekilde ;

* Ekonomide ihtiyaç duyulan ara kademe personel ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Ekonomik gelişmemiz de bu çok önemli bir katalizör olacaktır.

* İnsanlarımız için üniversite hayalini koyup, üniversiteli işsizler ordusuna katıp, yıllarını heba etmekten kurtarmış olacağız. Bu şekilde üniversitelerimizde ki gereksiz yığılmaların önüne de geçilmiş olacaktır.

* İstihdam rakamlarımız hızla yükselecek, gençlerimiz hayatlarının erken dönemlerinde üretmeye ve kazanmaya başlayacakları için toplum psikolojisi de olumlu yönde değişecektir.

Bu ve benzeri uzun vadeli eğitim planlarının yapılması, icra edilmesi sayesinde, “Kontrolsüz güç, güç değildir” kuralınca, büyük/genç nüfusumuzu, insan kaynağı olmaktan çıkarıp, beşeri sermaye haline dönüştürebilir ve hem ülkemizin hem de insanlarımızın ihtiyaçlarına göre onları en iyi şekilde yetiştirebiliriz diye düşünüyorum.

Yararlanılan Kaynak : Liderlik Gönül İşidir, Dr. Ömer Bolat
Reklamlar

“İnsan Kaynağımızın Beşeri Sermayeye Dönüşümü” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s