Bilişim, ITIL, Makale, Sözlük

Neden Servis Yönetimi ?

Bugün, 2005 yılında  yazdığım, Türkiye’ de ITIL ( IT Infrastructure Library ) konulu ilk yüksek lisans tezi olan  “Hizmet Yönetim Sistemi” nden alıntılayarak yazdığım 3 makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aradan geçen 7-8 sene içerisinde ülkemizde ITIL temelli servis yönetimi araçlarının kullanımında çok ciddi artışlar oldu, ITIL hakkında dolayısıyla verimli, kaliteli servis yönetimi konusunda artık neredeyse tüm firmalarda bir farkındalık oluştu. Bakalım  bundan 7-8 sene öncesinde ITIL ve Servis Yönetimi konusunda neler yazmışız…

İstifade etmeniz dileğiyle…

NEDEN SERVİS YÖNETİMİ ?  (Harun Esener – 2005)

Organizasyonlar ortak ticari hedeflerini yerine getirmek ve iş ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, artan bir şekilde BT (Bilişim Teknolojilerine) bağımlı hale gelmektedirler. Günden güne büyüyen bu bağımlılık, sunulan BT servislerinde “kalite” kavramını da beraberinde getirmektedir. BT’de “kalite” kavramı müşterinin ihtiyaçları ile iş isteklerinin doğru örtüştürülerek ortaya çıkarılmasının sağlanması şeklinde özetlenebilir.

İşte burada, türkçeye “Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi” olarak çevirebileceğimiz, IT Infrastructure Library (ITIL)’ın gelişme sürecinin arkasında yatan temel istek ve sebebi de görmüş oluyoruz : Kaliteli BT servislerinin oluşturulması.

Bir organizasyon hangi tip veya büyüklükte olursa olsun – bir kamu kuruluşu olabilir, uluslararası büyük bir işletme olabilir, tek bir kişiyle BT servislerinin yönlendirildiği küçük bir ofis olabilir- ekonomik, güvenilir, sürekli ve yüksek kalitede servis alma ihtiyacı vardır.

BT Servis Yönetimi her türlü organizasyonun iş ihtiyaçlarına uygun BT servislerini sunmasını ve almasını ifade eden bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. ITIL, istenilen iş hedeflerine ulaşmak ve bilgi sistemlerinin daha verimli kullanılmalarını sağlamak için kalite yaklaşımı ortaya koyan,ayrıntılı,sürekli, kolay anlaşılabilir, gerçekleştirilmiş en iyi BT Servis Yönetim süreçlerinden oluşmaktadır.

ITIL süreçleri, organizasyonların mevcut iş süreçlerinde herhangi bir zorlamaya, değişikliğe sebep olmaksızın, mevcut süreçlere destek verecek şekilde kullanılabilecek yordamlardır. Bu metodoloji servis-hizmet veren bir firmada olması gereken süreçler ve bu süreçlerin en iyi şekilde nasıl yönetileceği ve ölçümleneceği konularında birçok kere kullanılmış, test edilmiş hazır bir kütüphane sunmaktadır.

BT Servis sağlayıcıları sundukları servislerde kalitenin artması için çabalayacaklar ama aynı zamanda maliyetleri de azaltmanın peşinde olacaklardır.

ITIL yordamlarını kullanacak olan organizasyonlar bu rollere ilgili kişileri tanımlayarak, kendi organizasyonel yapılarında herhangi bir değişikliğe gitmeden, süreçlerin işlemesi için gerekli olan sorumluluğu yerleştirmeyi başarabilirler.

ITIL, istenilen iş hedeflerine ulaşmak ve bilgi sistemlerinin daha verimli kullanılmalarını sağlamak için kalite yaklaşımı ortaya koyan, ayrıntılı, sürekli, kolay anlaşılabilir, gerçekleştirilmiş en iyi Servis Yönetim süreçlerinden oluşmaktadır. ITIL süreçleri, organizasyonların mevcut iş süreçlerinde herhangi bir zorlamaya, değişikliğe sebep olmaksızın mevcut süreçlere destek verecek şekilde kullanılabilecek süreçlerdir.

Servis Yönetimi mantığından yoksun BT firmalarında sunulan hizmetlerin kalitesinden ve sürekliliğinden hiçbir zaman emin olunamaz. Çünkü belirli bir sürece göre hareket edilmeden sadece e-postalarla veya telefonlarla iş akışı sağlanan hizmetlerde kalite ve süreklilik sağlamak mümkün değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s